O firmie

1. Różne style obudowy kominkowej

Mówi się, że kominek to serce domu. I rzeczywiście może on nam zapewnić dość efektywne źródło ciepła. Ten element odpowiada również za kreowanie wyjątkowej atmosfery w miejscu, które jest nam szczególnie bliskie. Dlatego warto dobrze zastanowić się nad wyborem obudowy kominkowej – zarówno pod względem kształtu, jak i odpowiednich materiałów wykończeniowych.

Wygląd ma znaczenie

Poszczególne obudowy kominkowe pasują się do różnych stylów dekoratorskich. Wybierzmy ten model, który swym wyglądem najlepiej wpisuje się w całą aranżację wnętrza. Innymi słowy – zdecydujmy się na nasz kominek idealny.

Kominki w stylu rustykalnym

Jeśli dane pomieszczenie urządziliśmy w stylu folklorystycznym, to wygląd kominka powinien również kojarzyć się z wiejską sielskością. W tym przypadku świetnie sprawdzą się kominki rustykalne. Styl rustykalny odznacza się prostotą oraz czerpie inspiracje z natury. Przy jego zastosowaniu preferowane są jasne, ciepłe kolory zbliżone do tych, które występują w przyrodzie. Nie należy jednocześnie przesadzać ze zdobieniami. Ten rodzaj aranżacji wprowadza do wnętrz idylliczną atmosferę.

Ozdobne kominki do Twojego salonu

Jeżeli chcemy, aby nasz kominek robił wrażenie, to wybierzmy kominki fasadowe. W ich przypadku wkłady kominkowe posiadają obudowę z bogatymi zdobieniami. Mogą być one mniej lub bardziej fantazyjne – wszystko zależy od projektu i użytych materiałów. Fasadowe kominki świetnie sprawdzają się w aranżacjach utrzymanych w stylu angielskim, prowansalskim lub glamour. W takim wypadku to wysmakowane detale odpowiadają za ogólny odbiór wystroju pomieszczenia.

Do nowoczesnych wnętrz

Kominki Lublin przeznaczone do nowoczesnych wnętrz posiadają minimalistyczny wygląd. Nie można jednak odmówić im elegancji – nowatorskie kominki wręcz wymagają zastosowania materiałów z najwyższej półki. Dzięki użyciu granitu, marmuru czy też piaskowca nawet proste linie nabierają szlachetności. To jedne z najbardziej wytrzymałych konstrukcji. Obudowy kominkowe w nowoczesnym stylu cechują się również awangardowymi kształtami. Osoby zainspirowane futurystycznymi aranżacjami do swojego salonu zapraszamy do przeglądania oferty naszych nowatorskich kominków.

Tradycyjne kominki kaflowe

Jeżeli szukamy wyjątkowej ozdoby, która posiada swój własny charakter, to nasz wybór powinien paść na kominki kaflowe. Najlepiej prezentują się w tradycyjnie urządzonym wnętrzu. Potrafią całkowicie odmienić dany pokój napełniając go ciepłem i odrobiną nostalgii. Piece kaflowe to propozycja dla prawdziwych fanów dawnych rozwiązań.

Co jeszcze ma znaczenie?

Równie ważne co obudowa, czyli najbardziej zewnętrzna część naszej grzejącej ozdoby, są wkłady kominkowe. To właśnie dzięki nim kominek oprócz funkcji estetycznej spełnia również funkcję użytkową – ogrzewa dom w całości albo częściowo. Wybór odpowiedniego wkładu zależy od tego, czy mamy zamiar uczynić z kominka główne czy jedynie dodatkowe źródło ciepła. O szczegółach chętnie poinformują nasi doradcy.

2. Wkłady kominkowe – budowa i rodzaje

Dla romantyków kominek to element budujący wyjątkową atmosferę w domu. Praktycy dostrzegają jego wartość użytkową – kominki sprawnie ogrzewają wybrane pomieszczenia lub cały dom. Warto wiedzieć, czym tak naprawdę jest „wnętrze” kominka, czyli zastosowany w nim wkład kominkowy.

Wkład kominkowy – co to jest?

Mianem wkładu kominkowego określamy palenisko posiadające przeszklone drzwiczki oraz miejsce odprowadzania dymu. Niemal każdy element takiej konstrukcji ma styczność z wysokimi temperaturami. Dlatego wkłady kominkowe są tworzone z ognioodpornych materiałów takich jak żeliwo lub stal. Natomiast jako elementy zdobnicze traktuje się obudowy kominkowe.

Wkłady żeliwne i wkłady stalowe

Wkłady kominkowe żeliwne produkuje się w odlewniach z tzw. żeliwnych odlewów. Cechą charakterystyczną tego rodzaju wkładów jest ich chropowata, dość nieregularna powierzchnia. Z kolei wkłady ze stali wykonuje się ze stopów o bardzo wysokiej jakości. Są one precyzyjniej wykonane, dzięki czemu ich powierzchnia cechuje się wyjątkową gładkością. Co oprócz wyglądu odróżnia te dwa rodzaje wkładów kominkowych? Wkłady żeliwne cechują się lepszymi właściwościami grzewczymi. Co prawda nagrzewają się przez dłuższy czas, ale za to ocieplają pomieszczenie na długo po wygaszeniu. Z kolei stal nagrzewa się w szybkim tempie, jednak równie szybko traci ciepło. Znaleziono jednak na to rozwiązanie w postaci wykończenia wewnętrznej części wkładu za pomocą materiału, który utrzymuje wysokie temperatury na dłużej.

Z czego składa się wkład kominkowy?

Budowa wkładu kominkowego opiera się na takich elementach jak korpus, wyłożenie oraz uszczelki. Poszczególne elementy kominka to:

• drzwiczki – część najbardziej zewnętrzna i dzięki temu najlepiej widoczna dla użytkownika. Odgrywają one bardzo ważną rolę – chronią przed pożarem w wyniku zaprószenia ognia. Do tego pozwalają na bardziej stabilne spalanie. Drzwiczki są wykonane z ceramiki, która jest odporna na temperatury powyżej 700 stopni Celsjusza. Do tego posiadają precyzyjnie dopasowane uszczelki. Mogą być otwierane na dwa sposoby – na bok lub do góry.

• Regulator powietrza – znajdują się w przedniej części kominka. Regulują dopływ powietrza i dzięki temu pozwalają kontrolować tempo spalania się drewna

• Szyber – kieruje cyrkulacją dymu. Zamknięcie tego elementu powoduje, że wydłuża się obieg dumy we wkładzie kominkowym. W ten sposób dopalane są resztki drewna. Otwarcie szybra powoduje skierowanie dymu do przewodu kominowego.

• Króciec wylotu dymu – dzięki niemu dym trafia do przewodu kominowego. Jest wewnętrznie podłączony do komina.

• Deflektor spalin – chroni przewód kominowy przed napływem spalin.

Czym są kominki wodne?

Osobną kategorią kominków są modele z tzw. płaszczem wodnym. To nic innego jak kominki Lublin żeliwne ze stalowym wymiennikiem wody. W ten sposób kominek może stać się źródłem ciepła w instalacji centralnego ogrzewania. Woda ogrzewana jest w sposób pośredni lub też bezpośrednio nad językami ognia. Nadmiernemu przegrzaniu się cieczy zapobiega wężownica.

3. Jak wybrać wkład kominkowy?

Wkłady kominkowe z powodzeniem służą za źródła ciepła w domu. Są efektywne, a do tego przyjazne środowisku – ich spaliny znacznie mniej zanieczyszczają środowisko niż te pochodzące ze spalania węgla, gazu czy oleju. Dlatego wybierając kominki Lublin zwracajmy uwagę nie tylko na ich estetyczny wygląd. Równie ważne powinny być dla nas parametry techniczne, które decydują o pracy i osiągach danego kominka.

Jakie parametry trzeba koniecznie sprawdzić?

Wybierając wkład kominkowy należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Pozwoli to porównać kilka modeli kominków. Szukając wkładu patrzmy przede wszystkim na:

• moc – powinna to być moc wyrażona w wartości nominalnej, czyli uśrednionej. Nie dajmy się zwieść wartości mocy maksymalnej, którą urządzenie osiąga jedynie na krótki czas. Żeby mieć adekwatne wyobrażenie o mocy kominka możemy przyjąć, że 1 kW mocy pozwala ogrzać przestrzeń o objętości 25 m3.

• Sprawność – ten parametr mówi nam o tym, ile energii w trakcie spalania drewna jest odzyskiwane w postaci ciepła. Wynik podawany jest zazwyczaj w dwóch przypadkach – dla urządzenia pracującego w trybie normalnym, czyli z odpowiednim dopływem powietrza, jak i przy zredukowaniu jego ilości.

• Czas pracy bez zaopatrzenia w opał – ten parametr decyduje o wygodzie korzystania z kominka. Dobrej jakości wkład pozwala nam na co najmniej dziesięciogodzinne przerwy pomiędzy kolejnymi załadunkami drewna.

• Średnie zużycie opału – ilość drewna potrzebnego do sprawnej pracy kominka nie powinna przekraczać 2,5 kg/h.

Poszczególne elementy wkładu

Parametry zadeklarowane przez producenta to jednak nie wszystko. Istotne są również poszczególne części wkładu. Tutaj wiele zależy od tego, w jakim celu chcemy korzystać z kominka. Przykładowo – jeżeli planujemy jego stałą eksploatację, zwróćmy uwagę na to, aby ścianki miały grubość co najmniej 8 milimetrów. Z kolei efektywność spalania znacznie zwiększy szyber. Reguluje on ciąg kominkowy tak, żeby nie przyjmował on skrajnych wartości. Szyber sprawia, że korzystanie z kominka staje się po prostu bardziej ekonomiczne. Kominek powinien również posiadać wysoki czopuch, który kumuluje spaliny w trakcie, gdy w kominku tworzy się ciąg. Elementem uzupełniającym może być deflektor, czyli płyta wykonana z żeliwa i podwieszona w czopuchu. Odpowiada on za to, aby doszło do kompletnego dopalenia się spalin i wydłużenia drogi, jaką pokonują – tym samym wkład staje się bardziej sprawny.

Dodatkowe opcje we wkładzie kominkowym

Powyżej opisaliśmy podstawowe elementy wkładu kominowego. Teraz czas na te, których obecność nie jest konieczna, ale bardzo przydatna. Są to na przykład drzwiczki kominowe z podwójnej szyby, które zmniejszają ryzyko oparzeń. Użytecznym rozwiązaniem jest również automatyczny szyber, który chroni przed wydostaniem się dymu z kominka, nawet jeśli zdarzy nam się nie wyłączyć szybra. Zwróćmy również uwagę na sterowany komputerowo dolot powietrza, dzięki któremu powietrze dostaje się do paleniska w określonych ilościach. W ten sposób możemy zaoszczędzić nawet 1/3 opału. Zadbajmy również o to, aby elementy takie jak klamki czy gałki prezentowały się również estetycznie co obudowy kominkowe.