Blog

1878-18

1. Jak wybrać kominek do domu?

Pytanie konkretne. Wymagające dużej stanowczości w określeniu tego, jakiego typu wnętrze najbardziej nam odpowiada i czego tak naprawdę oczekujemy. Najpierw trzeba określić jak wygląda dom, do którego chcemy kupić kominek. Jest stylizowany na wiejski, w którym zachwyca nas prostota wykonania a zmęczony umysł odpoczywa prześlizgując się po nieskomplikowanych sprzętach i wykończeniach w tradycyjnych kształtach. Kolorystyka domu wycisza, wprowadzając nas w świat jasnych, naturalnych barw, w których nie ma miejsca na dysonanse ani nawet subtelną grę kolorów pobudzających zmysły. W takim domu najlepiej sprawdzi się kominek w stylu rustykalnym. Doskonale wpisze się we wnętrze swoja prostotą i brakiem ozdób. Jasne kolory dopasują się do atmosfery wnętrza nie koncentrując na sobie uwagi, a jedynie dopełniając idyllistyczny charakter wnętrza, w którym chcemy odpoczywać i cieszyć się obecnością osoby bliskiej, na której koncentrujemy swoją uwagę.

Jeśli jednak tworzymy wnętrze, w którym ma coś intrygować, zaciekawić, wzbudzić nutkę niepokoju poznawczego to warto wybrać kominek fasadowy, który skoncentruje na sobie uwagę niebanalnym kształtem i ciekawymi ozdobami. Zaskoczy sposobem wykonania i dawką niezwykłej energii, która wytryśnie nagle wzmocniona jasnym płomieniem ognia i skrzącymi się iskierkami.

Jeżeli nasz dom ma emanować spokojem, bezpieczeństwem, pokazywać jak wielką rolę w dzisiejszym świcie odgrywa tradycja to wybierzmy kominek kaflowy, który wzmocni istnienie wartości, które są dla nas ważne. Kominki kaflowe posiadają swój własny styl oparty na stanowczości, konkretności wyrazu, sile, którą do końca trudno zdefiniować, ale którą się czuje i której się pragnie, aby zachować poczucie jasności i uporządkowania w otaczającym nas świecie.

Wybierając kominek do domu należy się kierować własnym poczuciem estetyki, wyczuciem, intuicją, która podpowie nam, czym ma być kominek w naszym domu: dopełnieniem całości, wykończeniem wnętrza, które posiada już swój charakter czy elementem, na który będziemy patrzeć, który będzie przykuwał naszą uwagę i budził różne emocje i myśli. Nasz kominek to niewielki fragment domu, w którym mieszkamy, a więc część świata, naszego świata, do którego chcemy wracać, aby odpocząć, wyciszyć się, nabrać sił, zrelaksować się albo odzyskać siłę i energię do walki, którą podejmujemy każdego dnia wychodząc do pracy i realizując swoje obowiązki.

Nasz dom a w nim kominek, który stanowi serce tego domu jest częścią nas, naszych upodobań, tęsknot, pragnień, marzeń mających konkretny kształt i kolor. Dlatego kupując kominek zastanówmy się, czego pragniemy, za czym tęsknimy, jaki typ kominka wypełni nie tylko fizyczne miejsce w domu, które dla niego przeznaczyliśmy, ale również miejsce w naszym umyśle, naszych pragnieniach i oczekiwaniach. Kominek w domu to element, który sygnalizuje, że ktoś znalazł się w miejscu niezwykłym emanującym ciepłem, energią, zmuszającym do zastanowienia się, kim jestem i czego tak naprawdę pragnę.

2. Jak wybrać miejsce dla kominka?

Pytając o miejsce kominka nie pytamy tylko o przestrzeń, którą ma zajmować ani o to, gdzie ma się znajdować. Pytamy o rolę, jaka ma odegrać kominek. O to czy ma oddzielić od siebie poszczególne części a więc i sfery domu czy też ma je połączyć.

Najczęściej kominek znajduje się w salonie lub w tzw. pokoju dziennym, w którym wszystkie meble są ustawione tak, by z każdego miejsca można było oglądać płomień palącego się ognia w kominku. Umiejscowienie kominka w salonie sprawi, że w tym pokoju się będzie się odpoczywać, zastanawiać nad różnymi sprawami, nabierać sił i energii płynących z palącego się ognia. Salon stanie się miejscem pełnym ciepła, uroku, długich dyskusji i przemyśleń. To miejsce nabierze ogromnej siły, stanie się energetyczne.

Niekiedy kominek znajduje się w nietypowych miejscach np. między kuchnią, jadalnia i salonem. Umieszczony w takim miejscu kominek narożny może być widoczny z wielu miejsc w domu. Narożny wkład kominkowy sprawi, że domownicy będą mogli patrzeć na ogień nawet z holu czy z ogrodu przez przeszklone drzwi pokoju dziennego.

Wkład kominkowy umieszczony w ścianie pokoju dziennego może sprawiać, że patrzymy na włączony telewizor, którego obraz znajduje się w ciągłym ruchu. Ten typ kominka zaskakuje i przykuwa uwagę obserwatora.

Kominek znajdujący się w pokoju dziennym, mający prostokątne palenisko, z półką nawiązującą do dawnego przypiecka koncentruje na sobie uwagę i nadaje wnętrzu ciepła, mimo iż meble można ustawić względem telewizora i w żaden sposób nie ustawiać ich tak, by koncentrowały się na istnieniu kominka. Podwójne przeszklenie paleniska da lepszą widoczność. Kominek może być oświetlony przez światło dzienne padające z okna.

Pomysłów na miejsce, w którym znajduje się kominek oraz na to jak on ma wyglądać i z czego ma być wykonany jest tyle, ile osób marzących o posiadaniu kominka. Niestety, oprócz względów estetycznych o możliwości montażu kominka decydują pewne wymagania techniczne.

Ważna jest np. wytrzymałość stropu, w którym planujemy pojawienie się kominka, musi być odpowiedni dostęp do przewodu kominowego, do którego zostanie podłączony kominek. Istotne jest, by kominek był zbudowany jak najbliżej komina a rura dymowa łącząca kominek z kominem nie posiadała zagięć lub miała ich naprawdę mało.

Kominek musi być zbudowany jak najbliżej komina. Rura dymowa łącząca go z kominem powinna mieć możliwie najmniej zagięć. Obok miejsca, w którym ma być wbudowany kominek nie mogą znajdować się żadne instalacje elektryczne ani hydrauliczne, ponieważ zagraża to bezpieczeństwu domowników.

Chcąc instalować kominek należy zadbać o zabezpieczenie podłoża bezpośrednio pod kominkiem i obok niego, wykonując je np. z kamienia naturalnego lub innych bezpiecznych materiałów.

Szukając miejsca dla kominka należy wziąć pod uwagę funkcjonalność i wygodę domowników oraz estetykę miejsca.

Aranżując kominek pamiętajmy, by jego pojawienie się nie zaburzyło harmonii domu przejawiającej się w funkcjonowaniu domowników. Weźmy też pod uwagę ustawienie mebli oraz ogólną specyfikę miejsca.

3. Kominki żeliwne czy stalowe: jaki kominek wybrać?

Kominek to serce domu. Tętniące ciepłem, energią, pozytywnymi emocjami. Tak naprawdę to od nas zależy czy kominek ma pełnić tylko funkcję dekoracyjną, czy ma ogrzewać pokój, w którym się znajduje czy też ma dostarczyć ciepła całemu domowi, Od naszej decyzji zależy kolejna, jaki ten kominek ma być żeliwny czy stalowy?

To rozróżnienie dotyczy w rzeczywistości wkładu kominkowego. Czyli paleniska mającego przeszklone drzwi, przez które oglądamy palący się ogień oraz miejsca odprowadzenia dymu do przewodu kominowego. Żeliwny jest chropowaty i posiada liczne wyżłobienia. Minie trochę czasu zanim wkład żeliwny nagrzeje się, ale za to szybko przekazuje ciepło dalej, co oznacza, że przy używaniu wkładu żeliwnego na podniesienie temperatury nie trzeba długo czekać. Dosyć długo trzyma też ciepło i powoli ulega wychłodzeniu. Jest jednym z tańszych wkładów kominkowych. Przeciwnie rzecz wygląda z wkładem stalowym. Jego wygląd jest jednolity, pozbawiony nierówności. Nagrzewa się szybko, ale szybko traci również temperaturę. Koszty wkładu stalowego są znacznie wyższe od wkładu żeliwnego, ale za to materiał, z którego wykonano ten wkład – stal, jest odporny na wysokie temperatury. Nie ulega on nigdy pęknięciom ani zniszczeniom z powodu zmiany temperatury.

Wkład kominkowy to przede wszystkim palenisko, ale jego częścią są również przeszklone drzwiczki, które są równie ważne jak samo palenisko. Wykonuje się je z wysokiej jakości ceramiki, która jest odporna na wysokie temperatury, sięgające 700 stopni Celsjusza. To dzięki drzwiczkom możemy patrzeć na palący się ogień i uśmiechać się do swoich myśli. Inną ważną częścią wkładu kominkowego jest regulator powietrza. Pozwala on na kontrolowanie spalania się drewna.

Szyber daje możliwość dopalania się resztek drewna przez wydłużenie się obiegu dymu we wkładzie kominkowym. Warto jeszcze wiedzieć, że dym trafia do przewodu kominowego dzięki części zwanej króćcem wylotu dymu. Przed napływem spalin do przewodu kominowego chroni wkład deflektor spalin.

Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, który z wkładów jest lepszy. Każdy posiada zalety i wady. Istotne jest czy wkład ma ogrzać większą powierzchnię czy mniejszą. Jak długo ma utrzymywać ciepło i jakie środki finansowe chcemy przeznaczyć na zakup wkładu kominkowego. Nie bez znaczenia są też względy estetyczne. Obydwa rodzaje wkładu powinniśmy obejrzeć zanim zdecydujemy się na kupno jednego z nich.

Pamiętajmy o tym, że od wkładu kominka zależy więc jak długo będzie się utrzymywało ciepło w pomieszczeniu. Przy wyborze wkładu kominkowego trzeba się kierować tym, jakie są potrzeby domu. Reszta tzn. obudowa kominka pełni raczej walory zdobnicze. I tu możemy a nawet powinniśmy kierować się względami estetycznymi. I tak możemy wybrać sobie obudowę kominkową w stylu rustykalnym, fasadowym, nowoczesnym, stylowym czy kaflowym. Każdy może więc znaleźć coś dla siebie. Kierując się racjonalnością i konkretnymi wymogami wybieramy wkłady kominkowe. Obudowy kominkowe wybieramy starając się kierować stylem, istniejącym w naszym domu bazując na własnej estetyce i poczuciu piękna, które nosi w sobie każdy człowiek.